Zapraszamy do ŚRODKA: Co by było, gdyby? DWA | Wystawa planów niezrealizowanych | Plac Żołnierza Polskiego

Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy „Co by było, gdyby?”. Po placu Zgody odwiedzimy plac Żołnierza Polskiego.

Cofniemy się w czasie, wyciągając na światło dzienne niezrealizowane projekty architektoniczno-urbanistyczne z początku lat sześćdziesiątych. Jak mógł wyglądać ten plac, gdyby…?

Jak to było? Jeden z centralnych placów miasta został zniszczony w czasie II wojny światowej. Nowe władze chciały uczynić to miejsce nie tylko jednym z głównych punktów handlu, ale również nową, atrakcyjną przestrzenią do życia dla wciąż napływających do miasta nowych mieszkańców. Rozpisano więc konkurs. Jakie wizje mieli projektanci na zabudowę placu? Czy koncepcja, która zwyciężyła, została w pełni zrealizowana? Które elementy się zachowały, a które pozostają już tylko wspomnieniem?

Otwarcie wystawy już 21 listopada 2021 (niedziela) o godz. 15.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wstęp wolny.

Koncepcja wystawy i wizualizacje:
Marcin Szneider
Architekt urbanista. Praktykuje, chociaż wierzy coraz mniej. Osiedlowy radny. Niedoszły artysta. Członek Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Lubi bloki i wegańskie pączki z Berlina.
Kuratorka:
Ada Krawczak
Projektantka Graficzna. Kocha projektować wszystko co ma w sobie litery. Członek stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, gdzie walczy o lepsze miasto. Marzy jej się rower cargo.

Wystawa powstała dzięki materiałom pochodzącym z archiwum SARP. Patronat nad wystawą objęła Architektura w Szczecinie.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.