Śródmieście świętuje po raz czwarty!

Połowa września to już tradycyjnie Święto Śródmieścia. W tym roku znów można spodziewać się atrakcji dla dużych i małych miłośników Szczecina.

Święto Śródmieścia jest organizowane przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI od 2018 roku. Pomysł narodził się z potrzeby stworzenia wydarzenia, które zapraszałoby mieszkańców do Śródmieścia, by tu pobyć i pozwiedzać w skumulowanej formie, intensywnie i inaczej niż zwykle. Stać się turystami we własnym mieście, w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Tegoroczna, czwarta już edycja Święta znów zaprasza szczecinian do poznawania miasta „w terenie”. Organizatorzy zapraszają na spacery – pierwszy z nich już w piątek, 17 września. „Wieczorkiem z Wieczorkiem” rozpocznie się o 20.00 pod Domem Skandynawskim przy ul. Monte Cassino 6 i będzie spotkaniem na styku dnia i nocy, co znajdzie też odzwierciedlenie w opowieści. Dowiemy się, w którym momencie dziejów miasta zaczęło tworzyć się dzisiejsze Śródmieście i jakie rejony stanowiły w dawnych wiekach centrum Szczecina. Będzie też mowa o wielkich pożarach, znanych filmach, akcentach muzycznych. Uczestników poprowadzi – a jakże! – Tomasz Wieczorek, przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim.

W sobotę, 18 września, będzie można skorzystać z trzech opcji spacerowych. Pierwszy rusza o 11.00 spod filii MBP „Promedia” (al. Wojska Polskiego 1). Będzie to spacer śladem architektonicznych Misterów Śródmieścia! W 1962 r. Kurier Szczeciński rozpoczął we współpracy ze Szczecińskim Oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs „Mister Szczecina”. Plebiscyt miał na celu wyłonienie najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych budynków mieszkalnych, a o zwycięstwie decydowały głosy mieszkańców – czytelników Kuriera. Wiele z nagrodzonych i wyróżnionych w trzynastoletniej historii konkursu budynków znajduje się na obszarze Śródmieścia. Opowiedzą o nich architekci – Tomasz Sachanowicz (m.in. założyciel strony i bloga Architektura w Szczecinie) i Marcin Szneider. O godz. 13.15 pod Pomnikiem Marynarza rozpocznie się spacer po pracowniach artystycznych z Sabiną Wacławczyk (w ramach Weekendu Otwartej Sztuki). Z kolei o 15.00 z pl. Zgody 1 (spod kwiaciarni) wyruszy spacer z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Michałem Dębowskim śladem śródmiejskich przemian kamienic. Wszystkie spacery są darmowe.

Ale sobota to także okazja do wzięcia udziału w warsztatach inspirowanych miastem, współorganizowanych przez Dom Skandynawski. Na początek można uczestniczyć w warsztatach ze śródmiejskiego kolażu, prowadzonych przez Weronikę Kępę, a przy okazji ozdobić torbę czy bluzę miejską grafiką podczas warsztatów sitodruku pod okiem Ludwiki Hawryszuk. Dodatkowo w niedzielę, Marta Maria Madej zaprosi chętnych do tworzenia papierowego miasta i zastanowienia się, czym jest dobre sąsiedztwo. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez stronę: bit.ly/warsztatyŚŚ.

W sobotę także odbędzie się Sąsiakiada, czyli pierwsze w historii Mistrzostwa Sąsiedzkie. To połączenie familiady i olimpiady – z tym, że źródłem wiedzy i inspiracji będzie Śródmieście i sąsiedzkie życie. Nie liczą się predyspozycje fizyczne, tylko spryt, zgranie drużyny i gotowość do dobrej zabawy! Sąsiakiada przeznaczona jest dla mieszkańców obszaru rewitalizacji – osiedli: Centrum, Śródmieście-Zachód i Turzyn, a każda drużyna powinna składać się z 5 osób. Zachęcamy, bo oprócz dobrej zabawy, gwarantujemy nagrody. Paczki z miejskimi gadżetami, a dla dwóch drużyn, które zmierzą się w Wielkim Finale – zaproszenia do kina i restauracji. Można się zgłaszać do piątku, 17 września (przez formularz: bit.ly/Sąsiakiada), a sama Sąsiakiada rusza o 11.00 w Parku Andersa.

Wreszcie na finał wybrzmi ostatni w tym roku Rajski dzień na Rayskiego. Od 12.00 do 20.00 na odcinek tej ulicy od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego wyjdą lokalni przedsiębiorcy, animatorzy i twórcy. Znów będzie można wymienić się książkami lub zakupić nowe. Działać będzie także giełda winyli i stoiska z designem. Na dzieciaków czekać będą plastyczne i ruchowe atrakcje, m.in. Akademia Deskorolki, która po raz kolejny uczyć będzie podstawowych tricków na desce. Będzie także można zrobić sobie zdjęcie w Ulicznym Studiu Portretowym. „Również ze swoim czworonożnym przyjacielem. Tę edycję Studia, które realizujemy ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym, poświęcamy zwierzakom, więc można przyjść, zrobić sobie fotkę, a przy okazji przynieść coś dla podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwięrzetami, bo przy okazji robimy dla nich zbiórkę” – zapowiadają organizatorzy. Przyda się wszystko – karma, smycze, kocyki, obroże itp. Będzie także Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej ze swoim zabytkowym autobusem. Na mieszkańców czekać będą także wystawy – o przemianach śródmiejskich budynków i ulic, ludziach „niewidocznych” oraz ekspozycja zdjęć uczestników poprzednich edycji Rajskiego dnia na Rayskiego. O 17.30 uliczny koncert Downtown Brass Band – przed Lodami Marczak. Tego dnia też ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki po raz kolejny razem ze Stowarzyszeniem Mi-Gracja zaprasza na dwujęzyczny spacer po Śródmieściu „Szczecin wielu kultur” – prowadzony w języku polskim z tłumaczeniem na język rosyjski. Prowadzą Piotr Ostrowski i Jana Karpenko. Start pod Pomnikiem Marynarza o 15.00.

Święto Śródmieścia odbywa się dzięki wsparciu ze środków Gminy Miasto Szczecin w ramach projektu „Oswajanie Śródmieścia”, realizowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI. Wydarzenie na Facebooku tutaj.