Siostry Rzeki na Odrze

Już 11 września (sobota) o godz. 19.00 z nabrzeża Wałów Chrobrego (ul. Jana z Kolna) wyruszy rejs po Odrze i Jeziorze Dąbie z koncertem na pokładzie. Oko cieszyć będą piękne widoki, a uszy niezwykłe trio – SUTARI.

Szczecin to miasto blisko wody, którego marką jest hasło Szczecin Floating Garden i wydarzenia związane z żaglowcami, kontynuujące tradycje portowego miasta. Gmina Miasto Szczecin, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie, Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i Unity Line dorzucają do tego coś od siebie i zapraszają na wyjątkowy koncert, który odbędzie się na wodzie! Występ SUTARI będzie miał bowiem miejsce na płynącym po Odrze i Jeziorze Dąbie statku.

Trio SUTARI to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych. Ich praca nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce tradycyjnej w Polsce. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych. Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP. Zadebiutowały w 2012 zdobywając II nagrodę oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Niedługo potem zostały uznane za najciekawszą nową grupę folkową roku 2012 w Polsce. Zaproszone artystki na co dzień zaangażowane w obronę i ochronę polskich rzek i wody. W czerwcu 2020 ukazał się ich trzeci album SIOSTRY RZEKI – pełen transowych, polifonicznych kompozycji dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa.

Muzyczny statek rusza 11 września o godz. 19.00 z nabrzeża przy Wałach Chrobrego (ul. Jana z Kolna). Rejs potrwa ok. 2 godziny. Organizatorzy proszą o zachowanie reżimu sanitarnego związanego z trwającą pandemią COVID-19, w tym zachowanie dystansu od innych uczestników i posiadanie przy sobie maseczek ochronnych.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki (maksymalnie 2 sztuki na osobę) dostępne:

  • WYCZERPANA I pula (większa) | od 1 września w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20 („Szklany Domek” w Alei Kwiatowej), otwarte poniedziałek-sobota 10.00-18.00 i niedziela 10.00-14.00,
  • II pula (dużo skromniejsza) | 11 września, przed samym rejsem od godz. 18.30, na nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego (ul. Jana z Kolna).

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin. Wydarzenie na Facebooku tutaj.