Chodź na spacer śladem przedwojennych witryn

Zapraszamy na spacer! Bohaterkami będą oryginalne przedwojenne witryny znajdujące się w szczecińskich kamienicach, a przewodniczką – Sabina Wacławczyk. Udział jest bezpłatny.

Witryna to nie tylko konstrukcja i układ detali snycerskich, to przede wszystkim emanacja epoki i obiekt, który niejako zasysa indywidualizm swojego właściciela (niektórych z nich poznacie!) i miejsca, w którym pracuje. Spacer będzie zatem również opowieścią o mieście i szczecinianach – tych dawnych i współczesnych. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko, jakie typowe rodzaje witryn tworzono przed wojną, ale też będą mogli zapoznać się z ich nowszą, powojenną i współczesną historią. Wędrówka będzie też mini – przewodnikiem po specjalistycznych terminach, jakich używają artyści, rzemieślnicy i architekci przy opisie fragmentów architektury i detali architektonicznych. Opowieść będzie uzupełniona wieloma materiałami ikonograficznymi, dającymi jeszcze większy wgląd w prezentowany temat.

Przewodniczką będzie Sabina Wacławczyk. Z wykształcenia artystka sztuk plastycznych i teatralnych, laureatka nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina. Społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga „Sztuka w przestrzeni Szczecina”. W duecie z Joanną Olszowską realizuje projekt „Mozaiki Szczecińskie”, który otrzymał nominację do tytułu „Szczupak 2020” Gazety Wyborczej. Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych. Edukowała też na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym, od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia. Z Małgorzatą Zychowicz-Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno- integracyjnego „Święto Placu” na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała m.in. wydarzeniu „Święto Tkackiej”. Obecnie, wraz z Dorotą Pundyk, zabiega o upamiętnienie Johanessa Quistorpa, wielkiego szczecińskiego filantropa.

Udział jest bezpłatny. Spacer odbędzie się w sobotę, 25 września 2021. Start o godz. 11.00 , przy placu Grunwaldzkim – pod sklepem z firanami „Pan Twardowski” (al. Jana Pawła II 41). Spacer potrwa ok. 2 godzin.

———-

„Spacerownik”, czyli cykl miejskich spacerów, jest realizowany w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki 2021-2022”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.