Dorośli i dzieci na rowerach i hulajnogach ruszają z ul. Rayskiego w miasto podczas Rajskiego dnia na Rayskiego

Książki, deskorolki, mozaikowa gra miejska i zabytkowy autobus. Rajski dzień w centrum miasta

Strefa zakupu i wymiany książek, warsztaty jazdy na deskorolkach i dwóch kółkach, gra miejska inspirowana szczecińskimi mozaikami, a nawet zabytkowy Autosan. Wszystko to wkrótce czekać będzie na mieszkańców w Śródmieściu – 2. Rajski dzień na Rayskiego już 15 sierpnia!

Sierpniowy Rajski dzień na Rayskiego to już drugie organizowane przez nas spotkanie na tej ulicy, w które angażują się lokalne podmioty – przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, artyści i aktywiści. Tego dnia jedna z najchętniej odwiedzanych ulic miasta (niektórzy nawet mówią, że najfajniejsza) znów stanie się przestrzenią aktywności i zabawy. Program jest bogaty i wszyscy znajdą w nim coś dla siebie.

Na szczecinian czekać będzie m.in. strefa książkowa (w tym wolna przestrzeń bookcrossingowa, w której będzie można wymienić przeczytane książki na inne), warsztaty artystyczne i kramy rękodzieła, akademia deskorolki i dwóch kółek, uliczne studio portretowe, koncert Blue Crow Caffe Session i wiele więcej. Początkujący rowerzyści będą mieli szansę wybrać się ze Stowarzyszeniem Idee przez miasto na lekcję poruszania się po mieście jednośladami, a nowych mieszkańców Szczecina ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie Mi-Gracja zapraszają na spacer z przewodniczką Małgorzatą Dudą z tłumaczeniem na język rosyjski. Będzie można też rozsiąść się wygodnie w zlokalizowanych tam kawiarniach czy restauracjach lub zajrzeć do niektórych lokali. Część z nich otwiera się specjalnie z tej okazji w niedzielę i przewiduje rajskie akcje – jak Black Skulls Crew, gdzie będzie można wejść bez wcześniejszego umawiania i spontanicznie zrobić sobie tatuaż. Na ulicy stanie też zabytkowy Autosan, udostępniony przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, w którym Krzysztof Lichtblau, czyli Pan od Książek, będzie rozmawiał m.in. z Katarzyną Huzar-Czub, Sabiną Wacławczyk i Joanną Olszowską, czyli duetem Mozaiki Szczecińskie, Przemkiem Głową i Moniką Szymanik. Liczba miejsc w autobusie jest ograniczona, ale na pewno warto ustawić się w kolejce. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Co ważne, tego dnia ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego w godzinach od 5.00 do 21.00 na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Zamenhofa (z możliwością dojazdu mieszkańców tego odcinka ulicy do posesji). Rajski dzień na Rayskiego potrwa od godz. 12.00 do 20.00. Za wsparcie i zaangażowanie w działanie dziękujemy wspaniałym lokalnym przedsiębiorcom i innym podmiotom oraz mieszkańcom ul. Rayskiego, bo to dzięki nim ta ulica jest wyjątkowa i możemy wspólnie tutaj działać już kolejny rok. Bo sierpniowa impreza to już druga pod hasłem „Rajskiego dnia na Rayskiego”, a w tym roku odbędzie się jeszcze trzecia – we wrześniu. Te całodniowe wydarzenia są też po to, by promować tymczasowe, alternatywne formy korzystania z centrów miast poprzez oddanie ich mieszkańcom do celów innych niż tylko komunikacyjne. Wszystko odbywa się przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin, spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, STBS i Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Zajrzyjcie na wydarzenie na Facebooku tutaj, a poniżej – pełen program. Do zobaczenia w Śródmieściu!

Program 2. Rajskiego dnia na Rayskiego