Kobieta pozuje do zdjęcia w ramce trzymanej przez dwie dziewczyny podczas Rajskiego dnia na Rayskiego

2. Rajski dzień na Rayskiego – pełen program!

15 sierpnia trzeba być na ul. Rayskiego, bo jeśli rajski dzień w mieście, to tylko tam. Zdradzamy pełen program!

Program 2. Rajskiego dnia na Rayskiego:

12.00 | Rajski pochód
Rajski dzień na Rayskiego rozpocznie się z przytupem! Na odcinku od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego zrobi się głośno i kolorowo, a to za sprawą rajskiego mini pochodu, do którego zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

12.00-18.00 | Rajskie dźwięki (DJ człowiek)
O rajskie dźwięki tego dnia zadba DJ człowiek – muzyczny podróżnik, lubujący się w nieoczywistych brzmieniach i żywych instrumentach. Uważnie wsłuchujący się w sekcję rytmiczną, szukający dobrze opowiedzianych historii w harmonii i melodii. Dobrze mu wchodzi jazz, house, disco, soul oraz czarna kawa mocno palona z nikotyną. 15 sierpnia na ul. Rayskiego można spodziewać się polskich hitów z zeszłego wieku oraz harmonijnych brzmień prosto spod drzewa Dobra i Zła. 

12.00-18.00 | Strefa Książek
Książkowa Strefa na ul. Rayskiego pojawi się tam nieprzypadkowo. To miejsce ma wyjątkowe związki z literaturą, bo to właśnie przy ul. Rayskiego (wówczas al. Polonii Zagranicznej) pod numerem 23 działała pierwsza w powojennym Szczecinie czytelnia – „LOGOS”. Założyli ją szczecińscy Pionierzy, Krystyna i Roman Łyczywek, i przez jakiś czas była jedynym miejscem, w którym nowi mieszkańcy mogli szukać kontaktu z literaturą. Takiego kontaktu szukać będzie można podczas 2. Rajskiego dnia na Rayskiego także na stoiskach lokalnych księgarń kameralnych (Pocztowa 19 – Kamienica w lesie, Księgarnia Między Wierszami) i wydawnictw (Granda, Petersen, Dudowie.pl).

12.00-18.00 | Wolna Strefa Wymiany Książek
Warto zajrzeć do pawlaczy, na regały, zapomniane półki czy pod dawno nie ruszane stoliki, i poszukać książek, które nam już nie posłużą, ale mogą trafić w nowe, życzliwe ręce. W ramach 2. Rajskiego dnia na Rayskiego działać będzie Wolna Strefa Wymiany Książek. Od 12.00 do 18.00 będzie tam można przynieść to, co przeczytane, zostawić w specjalnie oznaczonym miejscu i poszperać w tym, co zostawili inni. Nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść i rozłożyć się ze swoim książkowym kramem. Strefa ma działać jako wolna przestrzeń wymiany, więc formuła jest taka: po prostu zostawiamy niechciane książki i pozwalamy przeznaczeniu robić swoje. W Strefie Wymiany nie będzie można prowadzić sprzedaży używanych książek, bo ma ona być pretekstem do zrobienia w domu miejsca na inne, jeszcze nieprzeczytane książki, być może przyniesione właśnie z ul. Rayskiego. Co się stanie z książkami, które nie znajdą nowych opiekunów podczas wydarzenia? Zostaną włączone do zbiorów Mobilnego Punktu Bookcrossingowego, który pojawiać się będzie przy okazji innych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Patronat nad Wolną Strefą Wymiany Książek objął portal SzczecinCzyta.pl.

12.00-18.00 | Podróże małe i duże, czyli rozmowy o książkach i mieście w zabytkowym Autosanie (Pan od Książek, Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej)
Spragnieni rozmów o książkach, choć nie tylko, będą mieli również szansę na wzięcie udziału w kameralnych spotkaniach w zabytkowym Autosanie, udostępnionym na to wydarzenie przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. Krzysztof Lichtblau, czyli Pan od Książek, rozmawiać będzie z:
o 12.00: Katarzyną Huzar-Czub (autorką całej serii dla dzieci o kompozytorach),
o 13.00: Damianem Damljanovićem (ze Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej)
o 14.00: Tobiaszem Madejskim (autorem książki „Jedenastka. Rozmowy o Pogoni”) i Tianem Wangiem (jednym z bohaterów książki)
o 15.00: Moniką Szymanik (czyli Kamienicą w lesie, założycielką kawiarnio-księgarni Pocztowa 19)
o 16.00: Joanną Olszowską i Sabiną Wacławczyk (czyli duetem Mozaiki Szczecińskie)
o 17.00: Przemkiem Głową (przewodnikiem miejskim i miłośnikiem książek).

12.00-18.00 | Uliczne Studio Portretowe (Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne)
Uliczne studio portretowe na ul. Rayskiego! W ramach Święta Śródmieścia Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza do tymczasowego atelier, gdzie będzie można zrobić sobie bezpłatnie zdjęcie – indywidualnie, z rodziną, z przyjaciółmi z podwórka, czy sąsiadami. Zaprasza Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, które liczy sobie już ponad 60 lat! Zrzesza fotografików amatorów oraz profesjonalistów – wszystkich, dla których fotografia i fotografowanie są pasją, a nawet sposobem i stylem życia. Działalność STF to przede wszystkim regularne spotkania członków, plenery oraz akcje fotograficzne. Prace powstałe w oparciu o wspólne fotografowanie publikują w Internecie oraz pokazujemy na wystawach czy w albumach. Współpracują z grupami fotograficznymi z Polski i zagranicy oraz instytucjami kultury. Członkowie i sympatycy STF stanowią grupę, której członkowie skupieni na wspólnej pasji dzielą się wiedzą i wspomagają w działalności artystycznej. Wśród nich są także osoby nadal korzystające z technik tradycyjnych a nawet szlachetnych.

12.00-18.00 | Wystawa Niewidoczni” (Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne)
Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne w 2018 roku zrealizowało projekt mający na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Szczecina na osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Polegał na fotografowaniu i przedstawianiu w pozytywnym świetle ludzi niedostrzeganych na co dzień: osób z niepełnosprawnościami, starszych, chorych. W ramach projektu zrealizowano szereg zdjęć w różnych miejscach, z których 44 tworzą wystawę. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Programu Społecznik, finansowanego ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
Autorzy wystawy: Jadwiga Danak, Bodek Macal, Ewa Podlecka, Joanna Przepiera, Jolanta Raczyńska, Monika Więcław, Tomasz Seidler, Krzysztof Słowik oraz Mateusz Żabka
Koordynator projektu: Piotr Wolski

12.00-20.00 | Wystawa Kaya art vernissage” (Jamaican Shop + goście)
W gościnnej przestrzeni Jamaican Shop na odwiedzających ul. Rayskiego 17 czekać będzie wystawa młodych twórców street artu. Sami piszą o niej: „Inspiracja – powszechnie znana jako natchnienie lub zapał twórczy. Śpiew ptaków, szum wody czy piękny krajobraz, inspiracje przelewają się pomiędzy naszymi palcami, wystarczy tylko, abyśmy je złapali. Sztuka dla sztuki, a przecież nie żyjemy w okresie polskiego modernizmu. Usłyszcie krzyk sztuki niezależnej, wyidealizowanej, prymitywnej oraz oryginalnej. Zajrzyjcie w oczy naszych obrazów i usłyszcie krzyk naszych zdjęć.” No, trzeba to zobaczyć.
Twórcy: Wiktoria Kalarus, Łukasz Kostkiewicz, Franciszek Kierzkowski, Mateusz Kowalczyk, Kamil Pulkiewicz, Maciej Kowalewski, Daniel Lemanowski
Gość: Atoco

12.00-18.00 | Akademia Cyrkowa (Kompania Marzeń)
Kompanię Marzeń tworzą ludzie, którzy na pracy w teatrach, kabaretach, cyrkach, przy organizacji festiwali, imprez sportowych i komercyjnych eventów zjedli zęby! Na ul. Rayskiego pojawią się ze swoją Akademią Cyrkową, czyli kolorową przestrzenią warsztatową, opartą o elementy pedagogiki cyrku. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w rozmaitych dyscyplinach sztuki cyrkowej, korzystając z różnych elementów o czasem tajemniczych nazwach, jak diabolo, rola-bola czy cyrkowa kula. 

12.00-17.00 | Twoje serce dla równości (Lambda)
Lambda Szczecin to stowarzyszenie zajmujące się wsparciem osób LGBTQ+. Aby okazać wsparcie, podczas Rajskiego dnia na Rayskiego będzie można wykonać serduszka, które będą ozdabiały jedną z platform na 3. Szczecińskim Marszu Równości.

12.00-17.00 | Kram rękodzieła (Aktywne Miłośniczki Rzemiosł Wszelakich)
Aktywne Miłośniczki Rzemiosł Wszelakich to grupa seniorek, które nie lubią się nudzić. Tworzą maskotki, lalki i bajery z filcu związane ze Szczecinem, a przede wszystkim dobrze się bawią! Podczas 2. Rajskiego dnia na Rayskiego będzie można zajrzeć na ich stoisko, wybrać coś dla siebie i poplotkować o mieście i nie tylko.

12.00-17.00 | Hand made osób w Mi-Gracji (Stowarzyszenie Mi-Gracja)
Stowarzyszenie Mi-Gracja jest jedyną organizacją w regionie, powołaną przez osoby z  Ukrainy, Białorusi i Rosji, działającą na rzecz integracji kulturowej migrantów. Wśród członków i członkiń Stowarzyszenia jest też wiele osób, zajmujących się rękodziełem. Na ich stoisku będzie można się przekonać jak utalentowanych mamy nowych mieszkańców Szczecina. 

12.00-17.00 | Warsztaty Pierwszy raz na rowerze” (Idee przez miasto)
Stowarzyszenie „Idee przez miasto” zaprasza początkujących rowerzystów na lekcję poruszania się jednośladem po mieście. Wystarczy pojawić się na ul. Rayskiego wraz ze swoim rowerem, dołączyć do jednej z trzech grup (tury: 12.00, 14.00, 16.00) i ruszyć na śródmiejskie ulice! Każda lekcja potrwa ok. 1 godziny.

12.30-15.30 i 13.30-16.30 | Warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych (Festiwal Tkaniny w Szczecinie)
Na ul. Rayskiego podziałamy też warsztatowo i plastyczno-artystycznie. Dla dzieci, dorosłych, młodzieży, seniorów, par i dla singli – dla wszystkich! Cztery animatorki kultury, wszystkie artystki-plastyczki: Aldona Kunc, Marta Stanisławiak, Agnieszka Kaczmarska i Aleksandra Gisges-Dalecka, czyli ekipa Festiwalu Tkaniny w Szczecinie, planują moc radości, koloru, wesołości i zabawy z różnymi plastycznymi mediami. Będzie można zrobić autorskie, rajskie bandany, pawie oczka, malować ryżem i lepić biżuteryjne drobiazgi. Wszystko w ramach kilku warsztatów – szczegóły poniżej:
12.30-15.30: Warsztat dla dzieci i dorosłych tworzenia breloków, bransoletek i zawieszek z kolorowej, lekkiej masy samoutwardzalnej. Zajęcia dają dużo kreatywnej radości i pozwalają na zrobienie własnej pamiątki w dość krótkim czasie.
12.30-15.30: Warsztat dla dzieci i dorosłych tworzenia pawich oczek. Warsztat będzie polegał na wykonaniu wiszących ozdób z kolorowych tasiemek i piórek. Dużo zabawy i fajnej energii przy rodzinnym działaniu.
13.30-16.30: Warsztat dla dzieci i dorosłych tworzenia i własnoręcznego zdobienia autorskich bandan. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swoje własne bandany, chustki i apaszki. Za pomocą indonezyjskich stempli wykonają swój wyjątkowy i niepowtarzalny wzór.
13.30-16.30: Warsztat dla dorosłych i dla dzieci tworzenia kolażu z kolorowego ryżu. Podczas warsztatów uczestnicy będą bawić się w malarzy z tym, że zamiast farb posłużą się kolorowym ryżem. 

12.00-16.00 | Warsztatownia, czyli coś dla małych i dużych (Stowarzyszenie Polites i wolontariusze europejscy)
Stowarzyszenie Polites i wolontariusze europejscy szykują dla mniejszych i większych mieszkańców strefę warsztatową, gdzie będzie można ubrudzić sobie ręce i wrócić do domu z samodzielnie wykonanym śródmiejskim artefaktem. Inspirować nas będą ulice, kamienice, ludzie – po prostu Śródmieście! Do zabawy będzie można dołączyć „z biegu” w godzinach od 12.00 do 16.00.

12.00-16.00 | Wędrujące pudło, czyli mobilny wózek zabaw
Wędrujące pudło zaprasza dzieci w każdym wieku do twórczej i swobodnej zabawy! Czym jest wędrujące pudło? To mobilny plac zabaw! Pudło na kółkach – stworzone przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI z myślą o najmłodszych mieszkańcach i miejskich podwórkach – jest punktem wyjścia do zabawy. Będziemy m.in.  łapać słońce, zamieniać się w motyle i tworzyć naklejkowe mozaiki. Z pudłem wędrują fantastyczne animatorki – Ania Biały i Marta Wróblewska.

12.00-16.00 | Pogadaj z MSK! (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin)
Klimat leży Ci na sercu? Spotkaj się z ekipą szczecińskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego! Tego dnia MSK będzie na ul. Rayskiego z własnym stoiskiem, przy którym będzie można porozmawiać z młodymi aktywistami o tym, co ty możesz zrobić dla planety. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin to ruch społeczny zwracający uwagę na zmianę klimatu i domagający się działań rządów na całym świecie w związku z katastrofą klimatyczną, do której prowadzą ich decyzje

12.00-15.00 | Graj w mozaiki! Gra miejska (Mozaiki Szczecińskie)
Na grę miejską „Graj w mozaiki!” zaprasza projekt Mozaiki Szczecińskie, czyli Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk. Rozpoczęcie będzie mieć miejsce na sąsiadującym z ul. Rayskiego pl. Zamenhofa. Uczestnicy spotkają tam Joannę i Sabinę, odbiorą kartę gry i poznają zasady zabawy. Wydawanie kart gry startuje o godzinie 11.45, najpóźniej można je odebrać o 13.20. Zachęcamy do punktualnego rozpoczęcia gry, czyli o 12.00, bo gracze, którzy przyjdą nie później niż o godz. 12.03, będą mieli okazję wysłuchać ciekawostek opowiadanych przez dwoje Gości Specjalnych zabawy. Dzięki temu poznają odpowiedzi na dwa pytania w grze i zwiększą tym sposobem swoje szanse na zwycięstwo! Pierwszym Gościem będzie jedna z autorek najnowszych szczecińskich mozaik, która przybliży historię powstania jednej z dekoracji; drugim – Miejski Konserwator Zabytków, który opowie o jednym z miejsc na trasie gry. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Jednocześnie każdy, kto ukończy grę nie później niż do 15.00, otrzyma Mapę Mozaik Szczecińskich z limitowanej serii papierowej.
Uwaga! W jednym z miejsc gry Mozaiki Szczecińskie zachęcają do kupna napoju lub chociaż drobnej przekąski. Z tego powodu prosimy, by gracze mieli przynajmniej 8 złotych w kieszeni. Niektóre zadania polegać będą na zrobieniu zdjęcia – gracze powinni zabrać ze sobą smartfony lub aparaty cyfrowe.

12:00-15:00 | Warsztaty deskorolki | 3 tury: 12.00, 13.00 i 14.00 (Szczecińska Akademia Deskorolki)
Deskorolka zadebiutowała na igrzyskach w Tokio i stała się oficjalnie olimpijską dyscypliną sportową! Jeśli chcesz poznać podstawy tego wyjątkowego miejskiego sportu – weź udział w warsztatach, prowadzonych przez Szczecińską Akademię Deskorolki. Instruktorzy ze Stowarzyszenia SWITCH mają ukończone wszystkie niezbędne szkolenia do nauczania przyszłych olimpijczyków! Podczas 2. Rajskiego dnia na Rayskiego będą na Was czekać z warsztatami pod okiem certyfikowanych instruktorów Polish Skate Federation – oficjalnej komisji w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich. Podczas wydarzenia uczestnicy nauczą się podstawowych manewrów deskorolkowych, poprawią koordynację ruchową, poznają zasady bezpiecznej jazdy i wykonają swój pierwszy trik deskorolkowy! Krótko – poznają podstawy deskorolki. Będzie można wziąć udział w jednym z trzech bloków szkoleniowych, po 45 minut każdy. Zapisy na miejscu, w każdym bloku może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Osoby niepełnoletnie – wymagana jest zgoda opiekuna (do podpisania na miejscu).

15.00-16.30 | Spacer Śródmieście dla nowych sąsiadów” / прогулка Центр города для новых соседей” (Małgorzata Duda i Jana Karpenko)
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki oraz Stowarzyszenie Mi-Gracja zapraszają nowych mieszkańców Szczecina na spacer po Śródmieściu! Nieważne, czy przybyliście z innej części miasta, Polski czy zza wschodniej granicy – wszyscy są mile widziani. Podczas tego krótkiego spaceru przemierzymy okolice ul. Rayskiego. Przyjrzymy się kamienicom, domom i ulicom. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. co wspólnego ze Szczecinem mają piramidy egipskie i czego w dawnych czasach bali się chłopi z Krzekowa.
Spacer prowadzony będzie w języku polskim z tłumaczeniem na język rosyjski. Udział jest bezpłatny! Start o 15.00 na ul. Rayskiego, obok kawiarni Przystań na kawę. To tutaj – na najlepszej ulicy w mieście, pod adresem Rayskiego 19/4 – Stowarzyszenie Mi-Gracja prowadzi punkt wsparcia dla migrantów „MI-GRACJA – AKTYWACJA”.

18.00 | Spacer badawczy dot. infrastruktury pieszej (Idee przez miasto)
Stowarzyszenie „Idee przez miasto” zaprasza na spacer badawczy. Sprawdźmy wspólnie, czy po Śródmieściu chodzi się łatwo i przyjemnie, czy może wręcz przeciwnie. Obowiązują zapisy. Szczegóły na Facebooku Stowarzyszenia „Idee przez miasto”.

18.30-20.30 | Koncert Blue Crow Caffe Session
„Blue Crow Caffe Session” – pod tą nazwą kryje się zespół, którego muzyka jest osadzona w bluesie, funky, R&B i soulu. Tworzą go: Klaudia Kowalczyk (wokal), Michał Szymonik (sax & synth), Sebastian Malec (bas), Radosław Winczewski (perkusja) i Wojciech Czajkowski (gitara & wokal). Każdy ich koncert jest celebracją chwili, każdy jest inny, każdy utwór brzmi inaczej. Tak będzie i tym razem, zwłaszcza, że do zespołu dołączy gość – Cezary Oziembłowski (skrzypce). To skład gwarantujący niezapomniane przeżycia i świetną zabawę – idealny na zakończenie 2. Rajskiego dnia na Rayskiego!

*AKCJE TOWARZYSZĄCE:

12.00-18.00 | Odwiedź Dom Skandynawski! (ul. Monte Cassino 6)

Po sąsiedzku z ul. Rayskiego znajduje się Dom Skandynawski. To wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina, propagujące w sposób szczególny skandynawski styl życia oraz integrujące lokalną, międzykulturową społeczność skupioną wokół krajów Północy. To przestrzeń do wspólnych działań na wielu płaszczyznach – administracji, dyplomacji, biznesu, nauki, kultury i sztuki, dająca możliwość spotkań mentorskich, koncepcyjnych i projektowych. Swoje miejsce znajdą tu nie tylko sami Skandynawowie, ale także ludzie zafascynowani tamtejszą kulturą, stylem życia i pracy, propagujący ideę work-life balance, zorientowani ekologicznie i szanujący naturę. W naszych progach z radością gościmy młodzież, organizacje pozarządowe, wolontariuszy i społeczników, chcących aktywnie działać na rzecz rozwoju zielonego Szczecina. Podczas Rajskiego dnia na Rayskiego, wyjątkowo w niedzielę w godz. od 12.00 do 18.00, Dom Skandynawski będzie otwarty dla wszystkich rajskich ptaków, które będą miały ochotę go wtedy odwiedzić. 

12.00-do ostatniego chętnego | Black Skulls Crew zaprasza z ulicy!
Black Skulls Crew to międzynarodowa ekipa, która w 2018 zadomowiła się przy Rayskiego 17. Tatuaż, brody i fryzury – tym zajmują się przy północnym wylocie ulicy, w której specyfice odnajdują się znakomicie i współtworzą lokalną społeczność. Z okazji Rajskiego dnia na Rayskiego otwierają się na wszystkich, którzy spontanicznie, z ulicy chcieliby skorzystać z ich usług i np. zrobić sobie rajski tatuaż. Wystarczy pojawić się w drzwiach salonu przy Rayskiego 17!

Udział bezpłatny we wszystkich wydarzeniach programowych. Wydarzenie odbywa się na odcinku ul. Rayskiego od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego. Od godz. 5.00 do 21.00 tego dnia (15 sierpnia) ruch samochodowy w tym miejscu będzie wstrzymany.