Sacrum i profanum szczecińskich cmentarzy | warsztaty w terenie z DENKMAL POMORZE [zapisy]

Zapraszamy na spotkanie w terenie ze Stowarzyszeniem DENKMAL POMORZE! Jeśli chcesz lepiej poznać działania Stowarzyszenia, które ratuje zapomniane elementy lokalnego dziedzictwa materialnego i przywraca pamięć o niematerialnym, zobaczyć miejską przestrzeń ich oczami i podpytać o kwestie, które Cię nurtują – weź udział w tym spotkaniu.

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy.

Powiedzieć, że miasto to palimpsest to nic nie powiedzieć. A jednak w niektórych jego obszarach nabiera to wyjątkowego wydźwięku. Spotkanie ma na celu ukazanie funkcjonowania miejsc pochówku na przestrzeni lat i towarzyszących im zmian społeczno-kulturowych. Porozmawiamy o sferach sacrum i profanum cmentarzy. Reprezentanci DENKMAL POMORZE zdradzą, co można odkryć na pozornie nieczynnych, zlikwidowanych nekropoliach. Teorię przekujemy w praktykę, bo część spotkania odbędzie się „w terenie”, gdzie zobaczymy, jak przestrzeń pewnego parku przeobrażała się z cmentarza w obecny kształt. Uczestnicy mogą liczyć na ciekawostki – DENKMAL POMORZE nie zawiedzie!

Stowarzyszenie DENKMAL POMORZE rozpoczęło działalność na początku 2020 roku. Skupia ludzi pełnych pasji i chęci do działania w obszarze odkrywania historii miasta i regionu. Ich celem jest odkrywanie i ukazywanie historii ludzi, miejsc, przedmiotów. Pierwszym działaniem organizacji było ocalenie wyprodukowanego w Szczecinie XIX-wiecznego magla – został odrestaurowany i można go oglądać w klubokawiarni prowadzonej przez Monikę i Konrada Szymaników przy ul. Pocztowej 19 w Szczecinie. Przez kolejne miesiące DENKMAL POMORZE działało ku przywracaniu pamięci kilku szczecińskich cmentarzy m.in. w Kluczu i Żydowcach. Dużym sukcesem stowarzyszenia było odnalezienie miejsca pochówku znanego szczecińskiego filantropa Johannesa Quistorpa i jego syna Martina. Jak się później okazało na cmentarzu w ośrodku Betania przy ul. Wawrzyniaka, spoczywa także reszta najbliższej rodziny Quistorpów. W roku 2022 wypada 200. rocznica urodzin Johannesa Quistorpa i Stowarzyszenie działa, by odbiły się one szerokim echem.

Spotkanie „Sacrum i profanum szczecińskich cmentarzy | spotkanie warsztatowe w terenie ze Stowarzyszeniem DENKMAL POMORZE” odbędzie się 7 maja 2022 o godz. 11.00. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz dostępny tutaj. Udział jest bezpłatny.

 

SKĄD ŚRODKI?
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu mała akademia liderów społecznych i jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.