Anna Komorowska

Przestrzeń zabawy. Chodźmy na (nie)plac zabaw | gościni: Anna Komorowska | miastoteka zaprasza [online]

Przestrzeń zabawy. Przestrzeń dla zabawy. Przestrzeń do zabawy. Czym są (nie)place zabaw i po co to komu? Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach cyklu miastoteka – tym razem z Anną Komorowską z pracowni k.

O placach zabaw i (nie)placach, porozmawiamy z Anną Komorowską z pracowni k., którą współtworzy. Będziemy pytać o znaczenie tworzenia przestrzeni odpowiadających na potrzeby rozwojowe dzieci i nieustanną gotowość do zabawy. Będzie dużo o naturalnych placach zabaw – komu służą, dlaczego to ważne i co fajnego jest w modzie na naturalne place zabaw. Sięgniemy do berlińskich inspiracji, porozmawiamy też o przygodowych placach, o tym czy projektowanie przestrzeni miejskich uwzględnia perspektywę najmłodszych mieszkańców, a także co by było, gdyby tak było. Opowiemy o tym, o czym trzeba pamiętać tworząc i projektując (nie)plac zabaw i co w temacie może zdziałać rodzic, edukator, aktywista, wspólnota, zarządca, administrator terenu. Nieśmiało wyznamy, że jednym z naszych, oswajaniowych marzeń, jest stworzenie warunków i możliwości do swobodnej, twórczej zabawy w przestrzeni miejskiej, która wspiera rozwój dzieci i sprzyja integracji społecznej. Też chcecie? Bądźcie z nami. Spotkanie z Anną Komorowską zbliży do tego wszystkich zainteresowanych.

O gościni: Anna Komorowska – architektka krajobrazu, edukatorka, publicystka. Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi pracownię k., małe rodzinne biuro specjalizujące się w projektowaniu (nie)placów zabaw. Autorka i wydawczyni książek o naturalnych placach zabaw i leśnej edukacji, min. „Jeśli nie plac zabaw. To co?”, „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”, „Kuchnia Błotna. 20 przepisów na naturalne place zabaw”. Prowadzi podkast Nieplac Zabaw. Mama Franka i Antka, homeschoolerka.

Spotkanie poprowadzi Anna Biały – animatorka kultury, realizatorka projektów społeczno-obywatelskich. Prezeska Stowarzyszenia POLITES, członkini Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Pedagogiki US i Kulturoznawstwa US. Stypendystka MKiDN, zrealizowała projekt twórczych działań dziewcząt. Kierowała szczecińskim oddziałem Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, realizując projekty o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym (Aktywna Książka, Forum Młodzieży i Nordic Cross Point – Szczecińskie Spotkania ze Skandynawią). Aktywna w sektorze pozarządowym. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, koordynując projekty związane z muzyką tradycyjną, działania edukacyjne dla dzieci (Salonik wiolinowy, projekt „Limuzy(n)ką do Filharmonii”). W ramach OSWAJANIA SZTUKI, realizuje działania kulturalne i edukacyjne na podwórkach, m.in. Chodźmy na plac zabaw, Szczęścia w brud, czy Wędrujące pudło – mobilny plac zabaw.

Spotkanie online już 20 maja (czwartek) o godz. 18.00 na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Udział bezpłatny, zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach pod transmisją! Można je też przesłać wcześniej na adres: ania@oswajaniesztuki.pl. Wydarzenie na Facebooku tutaj.
.
.
.
SKĄD ŚRODKI?
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.