Plac zabaw w galerii, czyli sztuka i dziecko | miastoteka zaprasza [online]

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na spotkanie z cyklu miastoteka, który ze względu na szalejącą pandemię przenosi się znów online. Naszą gościnią będzie Paulina Ratajczak z Galerii TWORZĘ SIĘ.

Jak zarazić dziecko miłością do sztuki? Jak sprawić, by nasza pociecha chciała wracać do galerii? Jak edukować najmłodszych w obszarze kultury i sztuki, nie zapędzając się w banał i wyłącznie bezpieczne tematy? Wreszcie – czy galeria sztuki może stać się placem zabaw? ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na spotkanie z cyklu miastoteka, który ze względu na szalejącą pandemię przenosi się znów online.

Naszą gościnią będzie Paulina Ratajczak. Producentka, prezeska fundacji, kuratorka i od 2014 r. współorganizatorka galerii TWORZĘ SIĘ (wspólnie z DK 13 Muz). W galerii realizuje autorski projekt pt.:„Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”, który opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina i regionu otwartych przestrzeni twórczych, realizowanych w formie wystaw/tematycznych „placów zabaw”, prezentujących wybrane dziedziny sztuki. W ciągu ostatnich lat wyprodukowała kilkanaście wystaw, m.in.: „Akcja! Filmowy Plac Zabaw”, „Dzieła sztuki na chwileczkę”, „Muzeum po zmroku”, „Miejski Plac Zabaw”, „Raj na ziemi”, „Literacki Plac Zabaw”, „Tajemniczy Ogród”, „Plac Zabaw z wyobraźnią”, Teatralny Plac Zabaw, Przytulny Plac Zabaw, Fotograficzny Plac Zabaw, Dźwiękowy Plac Zabaw oraz Ekstremalny Plac Zabaw. Za projekt edukacyjny „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2019” otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Zachodnipomorskiego „Zachodniopomorski Lider NGO” (nagroda główna). W kolejnym roku za „Eksperymentalne Place Zabaw 2020” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Pozarządowy Szczecin”, organizowanym przez Miasto Szczecin i Sektor 3. Produkuje też filmy – głównie animowane oraz wystawy i wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współprodukowała m.in. 3 ostatnie filmy animowane Izabeli Plucińskiej: „Sexy Laundry”, 2015 r. „Portret Suzanne”, 2019, „Siłaczka” 2021. Filmy to międzynarodowe koprodukcje realizowane z Francją, Kanadą i Niemcami. Za film “Portret Suzanne” Izabela Plucińska otrzymała nagrodę Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ten sam film otrzymał nagrodę dla producentów na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mumbai 2020 w Indiach. Pod koniec 2021 r. rozpocznie się produkcja krótkometrażowej animacji „Bajka o początku” w reż. Karoliny Gołebiowskiej oraz średniometrażowego filmu Izabeli Plucińskiej „JOKO”. Oba filmy zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Od 2020 r prowadzi zajęcia z organizacji produkcji na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Spotkanie odbędzie się w formie online już 8 grudnia 2021 roku o godz. 18.00 na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego [tutaj]. Publiczność – jak zawsze – będzie mogła zadawać pytania naszej Gościni. Rozmowę poprowadzi Kinga Rabińska, prezeska Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI.

Autorka fotografii wykorzystanej w informacji: Olga Tokarczyk
.
.
.
SKĄD ŚRODKI?
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.