Stanisław Ruksza trzymający tlącego się papierosa na tle zamglonej rzeki

Co sobie kto na swój temat wymyśli? | gość: Stanisław Ruksza | miastoteka zaprasza [online]

Kolejna rozmowa w ramach cyklu miastoteka w ŚRODKU będzie bardzo szczecińska. Pretekstem do spotkania jest wystawa „Co sobie kto na swój temat wymyśli”, która dla zwiedzających dostępna znów będzie od 4 maja 2021 w TRAFO. Gościem Stanisław Ruksza, dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki i kurator wystaw.

„Interesuje nas rewizja legend starych i nowych, oficjalnych i nieoficjalnych, obnażenie społecznych autostereotypów, uzupełnienie dyskursu o mieście o nowe perspektywy, o nowe nieznane i wymyślone historie. Odrzucając przaśność i anachroniczność zgranych reprezentacji symbolicznych Szczecina, chcemy uruchomić wytwarzanie nowych symboli, metaforycznych i nieoczywistych. Mamy nadzieję, że tutaj, po 75. latach, każdy nadal może na swój użytek wymyśleć siebie na nowo.”

[z opisu wystawy „Co sobie kto na swój temat wymyśli” | źródło: trafo.art]

„Co sobie kto na swój temat wymyśli” to cytat z książki Ingi Iwasiów „Bambino”. Stał się tytułem wystawy w TRAFO Trafostacji Sztuki – wystawy, która stała się pretekstem do kolejnej rozmowy w ramach cyklu miastoteka. Będziemy rozmawiać o roli sztuki współczesnej i miejsc ją prezentujących w rozwoju miejskiej kultury. Czy Szczecin jest naprawdę wolnym od uprzedzeń miastem? Komu przeszkadzają murale mówiące o miłości? I co mówią o tym prace blisko pół setki artystów związanych z naszym miastem? Spotkanie będzie doskonałym wstępem do wystawy, którą już od 4 maja będzie można znów oglądać w TRAFO.

Naszym gościem będzie Stanisław Ruksza – kurator wystaw, historyk sztuki, autor tekstów, redaktor książek, wykładowca. Od 2017 roku dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie i główny kurator instytucji. W latach 2008-2017 dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2003-2004 współpracował jako asystent Andrzeja Urbanowicza, kultowego malarza psychodelicznego w legendarnej pracowni Piastowska 1 w Katowicach. Współpracował wtedy jako kurator z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. W latach 2007 – 2009 wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Instytut Sztuki w Cieszynie, w latach 2014-2017 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w latach 2017-2020 na Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie Przewodniczący Rady Uczelni Akademii Sztuki w Szczecinie. W swoich badaniach skupia się nad związkami sztuki z przemianami społecznymi i politycznymi, zagadnieniem seksualności i śmierci, oraz zjawiskami granicznymi w sztuce współczesnej. Rezydent apexart w Nowym Jorku (2009), Careof DOCVA w Mediolanie (2013, 2015) i Cité internationale des arts w Paryżu (2017), MeetFactory w Pradze (2018). W 2014 roku wybrany kuratorem roku w Polsce w rankingu magazynu „Obieg”. W 2015 roku nominowany do nagrody „Gwarancje kultury 2015” w TVP Kultura w kategorii „sztuki wizualne” z argumentacją: „Niestrudzony i uparty tytan pracy kuratorskiej. Za wystawę Oblicza dnia o kosztach transformacji ustrojowej. Za międzynarodowy Projekt Metropolis, czyli wielowymiarową, trzyletnią próbę stworzenia aktualnego obrazu Śląska. Za działalność w CSW Kronika w Bytomiu, która przyniosła rozgłos tej instytucji w całej Polsce”.

Spotykamy się online 5 maja (środa) o godz. 18.00 na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego na Facebooku. Spotkanie poprowadzi Kinga Rabińska ze ŚRODKA. Udział bezpłatny, zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach pod transmisją! Można je też przesłać wcześniej na adres: kinga@oswajaniesztuki.pl. Wydarzenie na Facebooku tutaj.
.
.
.
SKĄD ŚRODKI?

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.