Plakat-ilustracja promujący Tydzień Bibliotek 2021 w Szczecinie. Cztery kobiety wychodzą z książki, otaczają je ptaki i kolory. Dodatkowo podpis: "Bohaterki. Znajdziesz nas w bibliotece"

Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

Zapraszamy na spacer śladem bohaterskich kobiet! Już w maju ruszymy wraz z Tomaszem Wieczorkiem i Miejską Biblioteką Publiczną  w miasto. Akcja w ramach Tygodnia Bibliotek 2021, które w tym roku w Szczecinie odbywają się pod hasłem „Bohaterki. Znajdziesz nas w bibliotece”.

Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj) , jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się z nami na spacer i poznaj je lepiej!

W drogę ruszamy 15 maja (sobota) o godz. 11.00 spod Pomnika Czynu Polaków, czyli „Trzech orłów” na Jasnych Błoniach. Autorem trasy spaceru i naszym przewodnikiem będzie Tomasz Wieczorek. Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN GWIEZDNE MIASTO”.

Spacer organizujemy wspólnie ze ŚRODKIEM Śródmiejskim Punktem Śródmiejskim i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie w ramach Tygodnia Bibliotek 2021, który jest obchodzony jest pod hasłem: „Bohaterki. Znajdziesz nas w bibliotece”. Pełen program tutaj. Pomysłodawczynią tematu TB jest Barbara Markowska z filii nr 5 MBP (ul. Mieszka I 105). Inspiracją stała się publikacja „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” wydana w 2020 roku przez OSWAJANIE SZTUKI, której autorką jest Kinga Rabińska, a ilustrowała Martyna Pazera (link tutaj).
.
.
.
SKĄD ŚRODKI?
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.