Portret Jaśminy Wójcik

Artyści w służbie społeczności | gościni: Jaśmina Wójcik | miastoteka zaprasza [online]

Zapraszamy na kolejne spotkanie z serii miastoteka online w ŚRODKU. Tym razem o sztuce i jej sprawczej mocy będziemy rozmawiać z warszawską artystką, Jaśminą Wójcik.

Czy sztuka może odpowiadać na problemy społeczności lokalnych? Czy artystki i artyści mogą doprowadzić do realnej zmiany społecznej? Wreszcie – w jaki sposób działania artystyczne oddają głos tym, którzy ten głos utracili lub nigdy go nie mieli? ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na kolejną rozmowę z cyklu miastoteka – wciąż online.

Gościnią będzie Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki „Sztuka ze społecznością” (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie, zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. „Symfonia fabryki Ursus” (2018, do obejrzenia na vod.pl). Od kilku lat zaangażowana w edukację alternatywną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie Wójcik koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.

Rozmowa na żywo online już 28 kwietnia (środa) o godz. 18.30 na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Spotkanie poprowadzi Kinga Rabińska ze ŚRODKA. Udział bezpłatny, organizatorzy zapraszają do zadawania pytań w komentarzach pod transmisją. Można je też przesłać wcześniej na adres: kinga@oswajaniesztuki.pl.

Wydarzenie na Facebooku tutaj. Zapraszamy!