Dwie kobiety siedzą przy stoliku i rozmawiają, widzimy to w odbiciu w lustrze, na którym widnieje napis: Szczecin to Wy.

Akademia SBO – internetowe wsparcie dla wnioskodawców

Wraz z uruchomieniem naboru wniosków do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022, ruszyła także tegoroczna odsłona Akademii SBO, którą mamy przyjemność koordynować. Za nami pierwsze spotkanie informacyjne, przed nami – cykl bezpłatnych działań wspierających mieszkanki i mieszkańców w przygotowaniu swoich projektów.

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 14 kwietnia o godz. 17:00 na facebookowym profilu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. O zasadach tegorocznego naboru oraz planowanych formach wsparcia dla wnioskodawców opowiadała Paulina Stok- Stocka, koordynatorka Akademii SBO. Zapis spotkania oraz omawianą w trakcie prezentację można znaleźć już na stronie Akademii [link tutaj]. Kolejne spotkania informacyjne również planowane są w takiej formie.

Tutaj możesz obejrzeć spotkanie informacyjne -SBO 2022

Co przed nami?

Rozpoczęły się także zapisy na warsztaty dla osób, zainteresowanych złożeniem wniosku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaplanowane są cztery spotkania (szczegółowe opisy poniżej), a rejestracja na warsztaty prowadzona jest przez stronę Akademii SBO [link tutaj]. Wszystkie warsztaty odbędą się na platformie clickmeeting – korzystanie z niej nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail przyjdzie potwierdzenie rejestracji oraz automatyczne przypomnienie o terminie warsztatów.

Strona Akademii SBO umożliwia także zapisanie się na indywidualne konsultacje swojego projektu – poprzez formularz zgłoszeniowy można zarezerwować jeden z dostępnych terminów na spotkanie w formie online [link tutaj].

Obowiązujące wciąż ograniczenia sanitarne sprawiają, że Akademia SBO po raz drugi odbywa się głównie w formie zdalnej. Informacje o wszystkich zrealizowanych i planowanych formach wsparcia dla wnioskodawców można znaleźć na stronie internetowej Akademii: akademiasbo.szczecin.pl.

O warsztatach

Jak przygotować wniosek do SBO 2022? | wtorek 20.04.2021, godz. 17:00
Chcesz spróbować swoich sił w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2022, ale nie wiesz jak się zabrać za wniosek? Te warsztaty są dla Ciebie! Dowiesz się, czego może dotyczyć wniosek, o czym należy pamiętać, przygotowując swój projekt i jak wygląda jego weryfikacja. Krok po kroku przez proces przygotowania wniosku do SBO 2022 przeprowadzi uczestników warsztatów online Paulina Stok-Stocka – menadżerka projektów, fundraiserka, animatorka kultury. Wiceprezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego “Oswajanie sztuki”. Doradczyni kluczowa w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie szczecińskim. Od 2019 r. koordynatorka Akademii SBO. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie pozyskiwania i rozliczania środków finansowych na realizację projektów kulturalnych i społecznych, a także ich koordynacji. Realizowała zarówno małe oddolne działania na bazie pracy wolontariackiej i w oparciu o własne zasoby rzeczowe, po projekty o wartości kilkuset tysięcy złotych, zarówno miękkie jak i inwestycyjne. Doradza podmiotom, organizacjom i grupom nieformalnym w przygotowaniu i realizacji projektów, w tym w opracowaniu strategii pozyskiwania funduszy i przygotowaniu wniosków.
__________
Jak budować grupę zwolenników projektu? | czwartek 22.04.2021, godz. 17:00
Masz pomysł na projekt w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego? To już połowa sukcesu! Druga połowa to dotarcie z nim do jak największej liczby osób, które nie tylko na niego zagłosują, ale – w sytuacji idealnej – wesprą Twoje działania przed samym głosowaniem. Jak sprawdzić, czy Twój pomysł jest naprawdę potrzebny? Gdzie szukać sprzymierzeńców? Jak inspirować bliższych i dalszych sąsiadów do angażowania się w SBO? Jakie są proste i (prawie) darmowe narzędzia, z których możesz skorzystać? O tym będziemy opowiadać podczas warsztatów online, które poprowadzi Kinga Rabińska – animatorka i organizatorka kultury. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi i krajowymi projektami badawczymi, kulturalnymi oraz projektami o charakterze promocyjno-informacyjnym. Od 2011 do 2017 roku współtworzyła INKU Szczeciński Inkubator Kultury, od 2017 roku współtworzy nowe miejsce na śródmiejskim mapie – ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Prezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”. Pomysłodawczyni i realizatorka dziesiątek projektów o charakterze kulturalnym i kulturalno-społecznym, a także programów dla aktywnych, jak np. programu dotacyjnego mikrogranTY dla NGO-sów i grup nieformalnych w INKU. Prowadzi warsztaty dla młodych organizacji i lokalnych liderów. Moderatorka rozmów o zjawiskach kulturalnych oraz związkach pomiędzy wzmacnianiem społeczności lokalnych i kulturą czy sztuką. Autorka publikacji z zakresu edukacji nieformalnej i kulturalnej, w tym publikacji “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (2020). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016) oraz Prezydenta Miasta Szczecin (2017). Inicjatorka i koordynatorka projektu GALERIE [OD] ULICY, w ramach którego witryny dawnych lokali piwnicznych były remontowane i oddawane artystom jako mikro galerie w przestrzeni publicznej.
__________
Jak opracować budżet projektu? | wtorek 27.04.2021, godz. 17:00
Budżet to jedno z największych wyzwań przy planowaniu projektu w SBO. Pomożemy uporać się z tą kwestią! Podpowiemy, jak korzystać z miejskiego cennika SBO i gdzie jeszcze szukać informacji o cenach. Porozmawiamy o tym, jak dokładny musi być kosztorys, przedstawiany we wniosku i w jaki sposób będzie weryfikowany. O tym, że budżet w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim to nic strasznego, przekona Was podczas warsztatów online Paulina Stok-Stocka – menadżerka projektów, fundraiserka, animatorka kultury. Wiceprezeska Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego “Oswajanie sztuki”. Doradczyni kluczowa w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie szczecińskim. Od 2019 r. koordynatorka Akademii SBO. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie pozyskiwania i rozliczania środków finansowych na realizację projektów kulturalnych i społecznych, a także ich koordynacji. Realizowała zarówno małe oddolne działania na bazie pracy wolontariackiej i w oparciu o własne zasoby rzeczowe, po projekty o wartości kilkuset tysięcy złotych, zarówno miękkie jak i inwestycyjne. Doradza podmiotom, organizacjom i grupom nieformalnym w przygotowaniu i realizacji projektów, w tym w opracowaniu strategii pozyskiwania funduszy i przygotowaniu wniosków.
__________
Jak przystępnie opisać swój projekt? | czwartek 29.04.2021, godz. 17:00
Jeśli wiesz już, na czym polegać będzie już projekt? W takim razie czas go opisać! Na ostatnich warsztatach porozmawiamy o tym, jak pisać, aby tekst wniosku był prosty i łatwy do zapamiętania. Skupimy się na wybranych częściach formularza wniosku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 – szczególnie ważnych z punktu widzenia osób głosujących. O tym, jak jasno ująć w słowa tytuł, opis i uzasadnienie projektu i sprawić, by były dobrą wizytówką Twojego wniosku opowie podczas warsztatów online Anna Tuderek. Swoje życie zawodowe konsekwentnie wiąże z kulturą, komunikacją i budowaniem relacji. Włącza się w opracowywanie oraz wdrażanie identyfikacji wizualnej firm i instytucji. Uczestniczy w opracowywaniu strategii komunikacyjnych i promocyjnych. Koordynuje kampanie wizerunkowe. Pełni funkcję redaktora prowadzącego różnorodnych projektów wydawniczych, w tym promocyjnych. Redaguje treści na strony internetowe oraz opracowuje treści reklam i artykułów sponsorowanych. Prowadzi komunikację w portalach społecznościowych. Buduje relację z mediami oraz zapewnia obsługę prasową różnorodnych inicjatyw. Angażuje się w organizację imprez i wydarzeń kulturalnych. Od 2010 roku prowadzi szkolenia. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku politologia z filozofią, ukończyła także studia podyplomowe na kierunkach: media i komunikowanie (Uniwersytet Szczeciński) oraz menedżer kultury (Uniwersytet Wrocławski).