Grafika promująca spotkanie "Architektura w komiksie

Architektura w komiksie. miastoteka zaprasza

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej (Centrum Architektury) i Krzysztofa Lichtblaua (Pan od książek, Wydawnictwo Granda). Porozmawiamy o tytułach wydanych przez Centrum Architektury i o wyjątkowości komiksu jako medium popularyzatorskiego.

O architekturze i architektach wydano wiele książek, opracowań naukowych, albumów, czasopism i portali. Jedną z ciekawszych form popularyzowania i przybliżania architektury są komiksy. Na polskim rynku niewiele jest jeszcze tytułów, które podejmują ten temat, ale powoli się to zmienia – przede wszystkim dzięki działalności fundacji Centrum Architektury, która w 2020 r. zainicjowała serię komiksów o tematyce architektonicznej.

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej (Centrum Architektury) i Krzysztofa Lichtblaua (Pan od książek, Wydawnictwo Granda). Porozmawiamy o tytułach wydanych przez Centrum Architektury („Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”, „Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty”, „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna”) i o wyjątkowości komiksu jako medium popularyzatorskiego.

Centrum Architektury to fundacja zajmująca się upowszechnianiem wiedzy o architekturze. Wydają książki – piękne i mądre narzędzia do rozmowy o naszym otoczeniu: komiksy, atlasy architektury, klasyczne teksty teoretyczne. Rozwijają linię architektonicznych plakatów. Organizują spacery architektoniczne, spotkania, wydarzenia w nietypowej formule. Tworzą autorskie Radio Architektura – minisłuchowiska, audycje o architekturze i jej obrzeżach. Więcej: www.centrumarchitektury.org.

Trochę o gościach:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – absolwentka anglistyki na UW oraz podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na WA PW. Wydawczyni, kuratorka, redaktorka, autorka i tłumaczka. Współzałożycielka Fundacji Centrum Architektury.
Krzysztof Lichtblau – (ur. 1989 w Szczecinie) krytyk literacki i komiksowy, doktor nauk humanistycznych. Od 2018 r. prowadzi własne wydawnictwo (Wydawnictwo Granda). Jest redaktorem „Zeszytów komiksowych” i autorem tekstów krytycznych i naukowych m.in. w „Blizie”, „Fabulariach”, „Midraszu”, „Pograniczach”, „Tyglu Kultury” i w tomach zbiorowych. Na portalu wSzczecinie.pl prowadzi autorski cykl rozmów „Pan od książek” poświęconych literaturze na Pomorzu Zachodnim, a od tego roku współprowadzi na YT „Kanał Książkowy”.

Spotkanie, które poprowadzi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, już 16 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 54 „Pro Media”. Wstęp wolny. Partnerem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

.
.
.
SKĄD ŚRODKI?
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.