Miejskie historie łączą. O kamienicach i opowieściach mieszkańców | miastoteka zaprasza [online]

Zapraszamy na spotkanie z cyklu miastoteka, który ze względu na szalejącą pandemię przenosi się znów online. Naszą gościnią będzie Monika Szymanik – autorka projektu „Kamienica w lesie” i nasza Sąsiadka. Będzie mowa o kamienicach i zbieraniu opowieści ich mieszkańców.

O mieście można opowiadać w kontekście układu ulic czy architektury. Można też skupić się na ludziach i pamięci zamkniętej w tym, co materialne wokół nas. Jak łączyć te dwa poziomy narracji i dzielić się miłością do miasta? Jak opowiadać o czymś, co jednocześnie jest i go nie ma?

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na spotkanie z cyklu miastoteka, który ze względu na szalejącą pandemię przenosi się znów online. Naszą gościnią będzie Monika Szymanik – autorka projektu „Kamienica w lesie” i nasza Sąsiadka. Na podstawie jej zdjęć stareńkiego Szczecina, wydała w grudniu 2019 album „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Krótko potem wraz z mężem stworzyli przestrzeń na Pocztowej 19 z książką i kawą dla miłośników miasta. 28 listopada 2021 miała miejsce premiera jej najnowszej książki, w której łączy uchwycony w jej kadra współczesny Szczecin ze wspomnieniami Christel Schubert, przedwojennej mieszkanki tej samej kamienicy przy ul. Świętego Wojciecha 1, w której mieszkała przez wiele lat Monika. Chciałaby własnymi działaniami wzmacniać lokalną tożsamość i sprawiać, by jak najwięcej osób poznało i zachwyciło się naszym miastem.

Spotkanie odbędzie się w formie online już 13 grudnia 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego [link tutaj]. Publiczność – jak zawsze – będzie mogła zadawać pytania naszej Gościni. Rozmowę poprowadzi Kinga Rabińska, prezeska Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI.
.
.
.
SKĄD ŚRODKI?
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.