Nadchodzi kolejna edycja Święta Śródmieścia!

Koncert na Targowisku Turzyn, spacery miejskie, quiz wiedzy, wspólne haftowanie wielkiej mapy Śródmieścia i jeszcze więcej znalazło się w programie tegorocznego Święta Śródmieścia. Wydarzenie startuje już 16 września!

Śródmieście to specyficzna część miasta, w której krzyżują się drogi jej mieszkańców z tymi, którzy trafiają tu, by załatwić codzienne sprawunki, zmierzają do pracy czy szkoły, albo po prostu w celach przesiadkowych. To też obszar, w którym znajduje się największe zagęszczenie instytucji kultury. Od jakiegoś czasu to także przestrzeń powtórnie odkrywana, szczególnie przez szczecinian ciekawych jej historii, mniej znanych zakamarków, na co dzień nieodwiedzanych punktów. Realizowane już od kilku lat przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI Święto Śródmieścia jest wydarzeniem, które ma na celu prowadzić zainteresowanych tym, co nieoczywiste przez mniej znane miejsca i opowiadać ich historie.

W tym roku Święto odbywa się od 16 do 18 września i zaczyna tradycyjnym już koncertem w nietypowym miejscu. Jeśli Wasze serce bije w rytm przedwojennej piosenki i aż podskakujecie na myśl o podwórkowych kapelach wędrujących, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas od godz. 19.00 w piątek, 16 września. Tego dnia w Szczecinie po raz pierwszy wystąpi zespół Nicponie, grający jakby cofnął się w czasie i przestrzeni na lwowskie podwórko sprzed II wojny. W repertuarze mają zarówno utwory z tego okresu, jak i covery (prawie) współczesnych hitów prezentowanych w tej konwencji. Zagrają w miejscu kultowym – przy dawnym Targowisku Turzyn (ul. Kordeckiego 1). Wstęp wolny jak na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Święta Śródmieścia.

W sobotę od 10.00 w różnych miejscach Śródmieścia oglądać będzie można rozproszoną wystawę „Pocztówki z Przyszłości”. Jej autor, Tomasz Sachanowicz, to architekt, nauczyciel akademicki oraz założyciel strony i bloga Architektura w Szczecinie. Mapka z punktami ekspozycji prac będzie dostępna online (Facebook i www OSWAJANIA SZTUKI) i w wybranych kawiarniach i restauracjach Śródmieścia.

Tomasz Sachanowicz poprowadzi też – wraz z architektem Marcinem Szneiderem – spacer miejski „Kto na to pozwolił?!”. Puste place i ubytki w pierzejach zamieniły się w pole współczesnej gry o miasto. Kto jest odpowiedzialny za formę i estetykę nowych figur na tej planszy? Architekci, inwestorzy, urzędnicy czy politycy? Podczas spaceru przyjrzymy się z bliska kontrowersyjnym budynkom z 3 różnych epok: PRL-u, lat 90-tych oraz realizacjom współczesnym. Spacer startuje w sobotę, 17 września, o 15.00 spod budynku Filharmonii (ul. Małopolska 48).

Jeśli od architektury wolicie dobre jedzenie, tego samego dnia możecie wybrać się z przewodnikiem po Szczecinie i regionie, Tomaszem Wieczorkiem, na spacer „Smaki Śródmieścia”. Pójdziemy tropem kultowych miejsc, w których karmiono społeczeństwo – zarówno tych wciąż działających, jak i nieistniejących. Przypomnimy szczecińskie przysmaki i historie ich powstania. Opowiemy o tym, jak kiedyś smakowało Śródmieście. Start o 11.00 spod Bramy Portowej. Z kolei miłośnicy fotografii i kamienic, mogą ruszyć na przechadzkę z Moniką Szymanik, czyli Kamienicą w lesie. Będzie to spotkanie szczególne, bo w formie fotospaceru. Uczestnicy proszeni są o zabranie smartfonów, bo wybrane zdjęcia powstałe podczas tej mikrowycieczki na koniec wydrukujemy i zaprezentujemy w ramach spontanicznego wernisażu w kawiarni Pocztowa 19, którą prowadzi Monika wraz z mężem, Konradem. Start spaceru o 14.00 w niedzielę, 18 września, w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim.

Mamy też coś dla tych, którzy lubią sprawdzić się w rywalizacji! Rodzinnym i przyjacielskim zespołom złożonym z przynajmniej 2 osób polecamy grę miejską „Zdobywcy Śródmieścia”, która ruszy w niedzielę, 18 września, o godz. 11.00. Należy się zapisać przez formularz: bit.ly/ŚródmiejscyZdobywcy. Z kolei miłośników quizów i gier typu trivia zachęcamy do wzięcia udziału w śródmiejskim quizie z nagrodami! Do udziału także należy się zgłosić przez formularz dostępny tutaj: bit.ly/ŚródmiejskiQuiz. W szranki staniemy w sobotę, 17 września, o godz. 18.00 w Symfonia Cafe Club przy ul. Kopernika.

Wreszcie Święto Śródmieścia to także działania artystyczne. Za nami warsztaty mozaikowe, których efektem będzie nowa mozaika „Alfabet Śródmieścia”, którą odsłonimy na finał, 18 września. Wcześniej, w sobotę, w Domu Skandynawskim (ul. Monte Cassino 6) można dołączyć do wspólnego wyszywania wielkiej mapy Śródmieścia w ramach akcji „Haftowane Śródmieście”. Odbędą się 3 tury, obowiązują zgłoszenia na: paulina@oswajaniesztuki.pl. Wyszywaniu towarzyszyć będą zajęcia dla najmłodszych pod szyldem Fundacji Tettere i Głowy małej, można więc przyjść z maluszkami. Tego dnia w jednym z podwórek odsłonimy także instalację artystyczną „Sztuka gabarytowa”, która powstaje ze śródmiejskich śmieci. Tworzy ją zaproszona do udziału młodzież pod okiem artystki i aktywistki, Karoliny Gołębiowskiej.

Wszystkie szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku pod adresem: bit.ly/ŚwiętoŚródmieścia2022. Wydarzenie realizowane jest przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami. Udział jest bezpłatny dzięki wsparciu Gminy Miasto Szczecin (Działania animacyjne na obszarze rewitalizacji).